Noktadan Noktaya Internet Üzerinden Görüntü İletimi

Noktadan noktaya yüksek kaliteli görüntü iletimine pek çok alanda gittikçe daha fazla ihtiyaç duyuluyor. İletim özel hatlar (fiber, mikrodalga v.s.) üzerinden yapılabildiği gibi tamamen standart hatlar üzerinden (Internet) de yapılabiliyor. Her iki durumda da bant genişliği belli bir maddi veya teknik külfet getireceğinden dolayı  görüntünün fazla kalite kaybına uğramadan maksimum sıkıştırılması çok büyük önem taşıyor. Sunduğumuz çözümlerle HD görüntüleri H264 veya HEVC(H265) formatlarında sıkıştırıyor ve iletimi bu şekilde sağlıyoruz. HEVC özellikle H264 e kıyasla %50 ye yakın bir bant genişliği tasarrufu sağlayarak ilk yatırım bedelini kısa sürede amorti ediyor.

Internet üzerinden noktadan noktaya görüntü aktarımında bir diğer önemli nokta kodlayıcı ve aktarıcı sistemlerin bant genişliği yönetimi yapabiliyor olması. Bilindiği gibi Internet bant genişliği zaman zaman değişiklik gösterip inişler ve çıkışlar yaşayabiliyor. Sağladığımız sistemler bu iniş ve çıkışları tespit ederek kodlama bant genişliğini ona göre ayarlıyor böylece her zaman kesintisiz bir akış sağlanabiliyor.

Noktadan noktaya aktarım özellikle tıbbi uygulamalarda (ameliyat), askeri uygulamalarda (operasyon veya tatbikat), güvenlik uygulamalarında (toplumsal olaylar v.s.) kullanıldığında düşük gecikme gerektiriyor. Sağladığımız çözümler çok düşük gecikmelerle çalışıyor. Böylelikle alıcı taraf görüntüyü 2sn den daha az gecikmelerle izliyor olabiliyor. Bu da eğer ses iletimi de varsa gönderici tarafla alıcı taraf arasında sağlıklı bir iletişimi mümkün kılıyor.

Bazı uygulamalarda aktarım süreleri çok uzun olabiliyor. Sağladığımız sistemler 24 saat kesintisiz çalışabiliyor. Bazı modellerimiz özellikle zorlu ortamlar için geliştirilmiş durumda. Dolayısı ile açık havada veya çok sıcak/çok soğuk/titreşimli ortamlarda çalışabiliyor.

BİLGİ AL
Görüntü Aktarım Projeleri
Uctan Uca görüntü aktarımı