Avkom, Bilişim Zirvesi’16 da Sony ODA’yı tanıttı

 

Avkom, Bilişim Zirvesi’16 da Sony ODA’yı tanıttı

 

sonyavkom

Bilişim Zirvesi’16 – ICT Summit etkinliği bu yıl “Dijital Evrim ile Endüstri 4.0” ana temasında ve “Kaçış Yok!” (No way out!) mottosu ile 22-23 Kasım tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Bilişim sektörü profesyonellerini katılımcılarla buluşturan etkinlikte, Avkom Teknoloji, iş ortağı olduğu Sony markasının standı ile organizasyondaydı. Katılımcılara Sony standında ODA (Optical Disc Archive) ürünü tanıtıldı.

Sony Broadcast Solutions Account Manager Deniz Güler Şahin Bilişim Zirvesi’ni değerlendirdi ve Sony optik disk çözümü hakkında şunları söyledi:

“Bilişim Zirvesi’ne Sony profesyonel olarak ilk defa katılıyoruz. Aslında daha çok video dünyasındayız. Bir çok televizyon kanalına yayıncıya ekipman sağlıyoruz. Bugün Bilişim Zirvesi’nde veri depolama çözümlerimizi anlatmak için buradayız. Artık IT dünyası için de bazı çözümlerimiz var. İlk izlenimlerimiz gayet pozitif. Çok farklı firmalardan birçok katılımcı var. Biz de yeni yüzlerle tanışma imkanı bulduk.

Optik Disk Nedir? bilisimzirvesi2

“Aslında biz diski nasıl tanıyoruz; CD ler, Blu-ray diskler, artı bizim profesyonel çözümlerimiz var. Bunlar neler, televizyon kanallarının da kullandığı kameraların bazılarında profesyonel diskler kullanılır. Bunlar çok dayanıklı medyalar. Biz bu çok dayanıklı medyalardan 11 tanesini bir tane kartuşun içerisine koyuyoruz ve diyoruz ki ‘Sony çıkarttığı bütün drive larda 50 yıl sonra da bugün kaydettiğiniz diskleri okuyacak’. Bu kartuşları denize bile düşürseniz çıkartıp temizleyip yeniden kullanabilirsiniz. Gerçekten bu kartuşlardan kurtulmanın tek yolu dozerle üstünden geçmek. Kartuşl arın içerisindeki data sizin için uzun süre saklanabiliyor.”

 Veri Depolama İhtiyacı Olan Kurumlar İçin Ne Gibi Çözümler Var?

“Sony uzun zamandır bir veri depolama medyası üreticisi. Biz kasetleri çok uzun yıllardır üreten firmayız. Fakat artık kaset dönemi bitti. Yine çok eski bir teknolojiyi aslında çok yeni bir formata dönüştürüyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? CD teknolojisini büyük veri depolama alanlarına dönüştürerek uzun ömür vadediyoruz. Bugün kurumlar datalarını, harddisk server larda ve LTO larda saklıyorlar. Kurumların bu dataları maksimum 6 ile 8 yıl içerisinde başka mecralara aktarmaları gerekiyor. Biz diyoruz ki bununla uğraşmayın. Biz size bir medya verelim ve bunu 50-100 yıl saklayın. Yani içeriğinizi sürekli ordan oraya aktararak, soğutmalı odalarda saklamayın, enerji harcamayın. Temel mesajımız, optik disk çözümüyle birlikte bütün bu dertlerden kurtulun.”

 

bilisimzirvesi

Sony ODA (Optik Disk Arşivi) hakkında bilgi almak için info@avkom.com adresinden veya 0212 320 88 20 nolu telefondan Avkom’a ulaşabilirsiniz.